20 kwietnia 2015

Odwrócone torciki jagodowe

Kto powiedział, że tort musi mieć poziome warstwy? No właśnie, nikt! Z tego przepisu możecie zrobić jeden większy tort lub tak jak ja - dwa mniejsze. Ponadto jagody możecie zastąpić innymi owocami, np truskawkami lub porzeczkami. Biszkopt jest delikatny i puszysty, a w połączeniu z puszystym kremem po prostu rozpływa się w ustach jak chmurka :).
Składniki:
Krem jagodowy:
  • ok 1 szklanki jagód (świeżych lub mrożonych)
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 2 łyżki wody
  • 500ml śmietanki kremówki
  • 250g mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru

Jagody przekładamy do rondelka i zasypujemy cukrem. Podgrzewamy na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w 1 łyżce wody i dodajemy do owoców. Dokładnie mieszamy. Przecieramy owoce przez sitko i ponownie podgrzewamy, by odrobinę zgęstniały. Żelatynę zalewamy pozostałą łyżką wody, a gdy napęcznieje dodajemy do jagód i mieszamy do rozpuszczenia żelatyny. Zdejmujemy rondelek z palnika i odstawiamy do ostygnięcia. Śmietankę, mascarpone i cukier puder umieszczamy w misie miksera i ubijamy. Jeśli chcemy udekorować tort białym kremem, odkładamy kilka łyżek masy do osobnego pojemnika. Do masy stopniowo dolewamy jagody, ciągle ubijając. Krem wkładamy do lodówki, by się schłodził.

Biszkopt (składniki na 1 blachę 25x45cm):
  • 4 jajka
  • Szczypta soli
  • 9 łyżek cukru
  • 9 łyżek mąki
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej

Rozgrzewamy piekarnik do mniej więcej 165°C. Oddzielamy żółtka i białka. Białka ubijamy ze szczyptą soli. Kiedy utworzy się piana, dodajemy cukier, łyżka po łyżce, nadal miksując. Ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy po jednym żółtku i miksujemy po każdym dodaniu. Do osobnego naczynia przesiewamy obie mąki i mieszamy ze sobą. Dodajemy mąki do masy jajecznej i delikatnie mieszamy szpatułką jedynie do połączenia się składników. Przelewamy masę do formy ze spodem wyłożonym papierem do pieczenia. Wygładzamy powierzchnię szpatułką. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok 10-15 minut, do suchego patyczka. Wyjmujemy ciasto z piekarnika i w formie upuszczamy je z wysokości mniej więcej 50 cm (cenna rada: Moje Wypieki). Zapobiegnie to opadaniu ciasta. Następnie wkładamy biszkopt ponownie do wyłączonego piekarnika i zostawiamy uchylone drzwiczki, by ostygł. Powtarzamy wszystkie czynności i pieczemy 2 blat.

Kiedy oba blaty ostygną wyciągamy je z formy. Jeśli chcemy przygotować dwa mniejsze torty, przecinamy każdy blat na pół wzdłuż dłuższej krawędzi, wtedy każdy blat wystarczy na jeden torcik. Każdy pas biszkopty pokrywamy kremem, zostawiając ok 1 cm przy każdym brzegu. Zwijamy biszkopt w rulon wzdłuż dłuższej krawędzi. W miejscu, gdzie kończy się biszkopt dołączamy kolejny pas biszkoptu i zwijamy dalej. Każdy tort powinien składać się z dwóch pasów biszkoptu. Zwiniętą roladę stawiamy pionowo i owijamy folią spożywczą by utrzymała kształt. Chłodzimy tort w lodówce przez co najmniej pół godziny. Następnie zdejmujemy folię i pokrywamy tort pozostałym kremem. Ponownie chłodzimy tort przez kolejne 30 minut. Dodatkowo możemy udekorować tort czekoladowym ganache. Roztapiamy ok 200g białej czekolady w kąpieli wodnej z kilkoma łyżkami śmietanki lub mleka oraz 1 łyżką masła lub oleju. Wylewamy ganache na schłodzoną górę tortu. Czekoladę można również zabarwić za pomocą barwników spożywczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza. Mam nadzieję, że zajrzysz tu ponownie!